(0)

Aukštumalos pažintinis takas

Aukštumalos pažintinis takas
Aukštumalos pažintinis takas
Aukštumalos pažintinis takas

Atostogaudami kaimo turizmo sodyboje Šilutės rajone aplankykite Aukštumalos pažintinį taką. Jį rasite Nemuno deltos regioniniame parke.

Aukštumalos pažintinis takas – paslaptinga vieta, kurioje keliautojai turi retą galimybę susipažinti su visame pasaulyje žinoma aukštapelke ir sužinoti apie jai būdingus augalus bei gyvūnus, pamatyti kraštovaizdį, patirti savitą ir nepakartojamą pelkės grožį bei suprasti, kad pelkė - tai ne tik žliugsintis telkinys su bedugniais ir klastingais turistų tykančiais akivarais, bet ir vienas iš nedaugelio dar likusių prieglobsčių itin retiems augalams ir gyvūnams.

Vaikštinėdami po daugiau nei 1 km ilgio medinį taką pasijusite tarsi Afrikos savanoje, kadangi jis driekiasi per ypatingąją deltinio tipo aukštapelkę. Pakeliui rasite informacinį stendą, kuris papasakos apie vietovės augmeniją ir gyvūniją.

Pasiekę kelio pabaigą pamatysite 3 m aukščio apžvalgos aikštelę. Užlipę į viršų galėsite pasigėrėti pelkinių ežerėlių panorama bei paukščių čiulbesiu.

Didžiulį, net 2500 hektarų, plotą užimanti Aukštumalos pelkė yra unikali savo prigimtimi – tai deltinio tipo atvira aukštapelkė, o vandeniu ji pasipildo ne tik iš kritulių, bet dar ir iš potvynių. Ši ypatinga vieta taip pat laikoma pasaulio pelkėtyros mokslo lopšiu. Daugiau nei kilometro ilgio pažintinis takas lankytojams atskleidžia visas aukštapelkės grožio paslaptis, jos formavimosi istoriją bei padeda atverti pelkės gamtos lobių skrynelę: pažinti tik jai būdingas buveines, augalus ir gyvūnus, suprasti, kuo vertinga ši paslaptinga ekosistema, kaip lengvai galima ją pažeisti ir kaip sudėtinga gydyti padarytas žaizdas. Informaciniai stendai pasakoja ir kadaise buvusius, bet mūsų dienų nesulaukusius pelkininkų kaimus, pirmuosius Aukštumalos pelkės mokslinius tyrimus, aukštapelkių reljefo ypatybes ir durpių klodų metraščiuose slypinčią istorinę medžiagą. Pažintinio tako pabaigoje, prie pelkinio ežerėlio, įrengta 3 metrų aukščio apžvalgos platforma, nuo kurios atsiveria ypatingo grožio misteriška pelkės panorama. Aukštumalos pažintinis takas, neabejotinai, yra vienas gražiausių Šilutės rajone. Kito tokio tako, kuris vestų lankytojus į paslaptingą pelkės širdį, aukštapelkės plynę su tyvuliuojančiais ežerėliais, daugiau nėra.

Nuotraukos autorius © J. Kalinskas

Partneriai