Baltijos šalių karinio paveldo turizmo produktas pasakoja bendrą mūsų nepriklausomybės istoriją. Kol kas tinklalapyje https://militaryheritagetourism.info/lt yra daugiau nei 600 lankomų objektų Estijoje ir Latvijoje, kur galima sužinoti apie šių šalių laisvės istoriją per šimtą metų nuo jų nepriklausomybės praradimo iki šių dienų. Pradėjus naują projektą, informacija apie Lietuvos karinį paveldą taip pat bus patalpinta šioje svetainėje.
Bendra Baltijos šalių nepriklausomybės istorija
Daugybė liudijimų išliko apie visų trijų Baltijos valstybių nepriklausomybės atkūrimą - mūšio laukai, kariniai pastatai, istorinės nuotraukos, prisiminimai. Visa tai sudaro bendrą karinio paveldo istoriją – kaip mūsų šalys gynė savo egzistavimą Nepriklausomybės karuose, kaip visas tris šalis sutriuškino Antrasis pasaulinis karas, kodėl nacionaliniai partizanai priešinosi sovietų okupacijai ir kaip buvo atkurta nepriklausomybė po dešimtmečius trukusios okupacijos.
Kartu su Rusijos įsiveržimu į Ukrainą mūsų nepriklausomybės istorijoje prasidėjo naujas etapas, kurį įtrauksime ir į "Karinio paveldo turizmas" projektą. Dabar svarbu kalbėti ir apie įvykius Baltijos šalyse nuo karo pradžios, pavyzdžiui, apie sovietmetį šlovinančių paminklų naikinimą. Rusijos Federacijos įvykdyti karo nusikaltimai buvo priežastis Baltijos šalyse (ir kitur Europoje) išreikšti savo požiūrį į Antrajam pasauliniam karui skirtus objektus, paminklus ir memorialus, šlovinančius sovietų valstybę kaip totalitarinį ir nusikalstamą režimą, juos griaunant (arba kai kuriais atvejais – perkeliant juos į muziejus). "Karinio paveldo turizmas" svetainėje pateikta daugybė nugriovimo istorijų.
Karinio paveldo turizmas Baltijos mastu
Karinio paveldo temą turizme, su tolimesniu tikslu sukurti bendrą Baltijos šalių pasiūlą, prieš penkerius metus inicijavo Latvijos kaimo turizmo asociacija „Lauku ceļotājs“. ES Interreg Estijos-Latvijos programos dėka buvo atrinkti karinio paveldo objektai, sukurta internetinė platforma, pradėtas bendradarbiavimas su istorikais. Projekto partneriai iš Latvijos ir Estijos investavo į 36 karinio paveldo objektus, kad juos pagerintų ir įtrauktų į turizmo pasiūlą. Karinio paveldo turizmo svetainėje www.militaryheritagetourism.info šiuo metu yra 668 karinio paveldo objektai Latvijoje ir Estijoje, 60 ekskursijų programų, 15 maršrutų. Taip pat pateikti istorinių temų, įvykių ir asmenybių aprašymai, viskas atžymėta laiko juostoje, kad būtų lengviau suprasti kontekstą.
Šiais metais, pradėjome naują projektą Interreg VI-A Latvija-Lietuvos programoje, kuomet Lietuva taip pat įtraukta į Baltijos šalių karinio paveldo turizmo svetainę. Į bendrą pasiūlą bus įtraukta apie 300 naujų karinio paveldo turistinių objektų Pietų Latvijoje ir Lietuvoje, bus sukurta 10 naujų turistinių maršrutų, atskiriems objektams bus sukurti audiogidai. Bus investuojama tobulinant ekspozicijas tam tikruose Latvijos objektuose bei Šaltojo karo ekspozicijoje Plokštinėje Lietuvoje.
Remiantis tuo, kas jau buvo padaryta, bei pradėjus naujas projektų iniciatyvas, dabar galima visapusiškai, visos Baltijos mastu, papasakoti bendrą Latvijos, Lietuvos ir Estijos nepriklausomybės istoriją.
Sužinokite istoriją per turizmo patirtį
Jei istorija nebuvo mėgstamiausias dalykas mokykloje, karinio paveldo turizmas padės Jums pažinti istoriją per įdomią patirtį: pasivaikščiojant mūšio vietose esančiuose įtvirtinimuose ir apkasuose, praleidžiant laiką partizanų bunkeriuose ar kalėjimo kamerose, pasiklausant pasakojimų apie įvykius tose vietose, kur jie vyko. Per turizmo patirtį galite sužinoti istorijos faktus.
Kviečiame įsitraukti į karinio paveldo pažinimą
Sekite informaciją:
• www.militaryheritagetourism.info
• Socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram @militaryheritagetourism
• Karinio paveldo turizmo leidinius ir žemėlapius galite rasti: https://militaryheritagetourism.info/lv/info/publications
Stiprūs vakar – laisvi šiandien! Tai yra mūsų istorijos apie bendrą Baltijos karinį paveldą ir nepriklausomybę šūkis.
Projektas LL-00052 „Baltijos šalių karinio paveldo turizmo produkto plėtra Lietuvoje ir Pietų Latvijoje“ (Military Heritage II) įgyvendinamas remiant Europos Sąjungos ir Interreg VI-A Latvijos-Lietuvos 2021-2027 metų programai. Šis pranešimas spaudai parengtas su Europos Sąjungos finansine parama. Jo turinys yra parengtas Latvijos kaimo turizmo asociacijai „Lauku cetajs“ ir išverstas Lietuvos kaimo turizmo asociacijos ir gali neatspindėti oficialios Europos Sąjungos pozicijos.