(0)

Ilzenbergo dvaras ir ūkis

Ilzenbergo dvaras ir ūkis
Ilzenbergo dvaras ir ūkis
Ilzenbergo dvaras ir ūkis

Dvaro parkas įkurtas įspūdingo landšafto vietovėje su dviem – Ilgio ir Apvalaso – ežerais. Istorinės parko erdvės skirtos svečių poilsiui: 14 ha išpuoselėtas šimtametis parkas su tvenkiniais, 3,5 km takais ir parko gyvūnais, meniškos parko skulptūros, jaunavedžių pamėgta Meilės sala ir į ją vedantis tiltas. Parko puošmena – 500 istoriją menantis Ilzenbergo dvaro ąžuolas galiūnas Ilzenberg (net 6,3 m apimties), kiti šimtamečiai ąžuolai, Stelmužiukai – Stelmužės ąžuolo palikuonys.

 

Ilzenbergo dvaro parką būtų galima vadinti šiaurietiška Arkadija. Toks pavadinimas jau keletą šimtmečių yra prigijęs romantiškiesiems parkams – nostalgijos kupinas kraštovaizdis, civilizacijos ydų nepaliesta idilės šalis, kur žmogus susilieja su gamta. Pasitelkiant architektūrinius ir gamtos elementus, suformuotos net 9 skirtingos emocinės erdvės.

ILZENBERGO ŪKIS - Natūralus maistas!

Atviras savo valgytojams, veikiantis išvien su gamta. Vienintelis Baltijos šalyse pilnai atkurtas, ūkininkaujantis ir tęsiantis natūralios žemdirbystės tradicijas: augalai tręšiami natūraliomis organinėmis trąšomis, galvijai ir paukščiai šeriami pašaru užaugintu ir pagamintu ūkyje, laukai apsodinami taikant sėjomainą ir taip natūraliai išauginamas geras derlius. 

Ūkio vystoma pienininkystė, augalininkystė, sodininkystė yra įvertinta tarptautiniu ekologinio ūkio (EKO) sertifikatu. 2019m. įveistas 0,8 ha vynuogynas, - pirmasis sklypas iš būsimo 4 ha vynuogyno. Tai išskirtinė vieta Lietuvoje, kur viename ūkyje galima pamatyti ir besiganančias karves, ir lesinėjančias vištas, ir svyrančias javų varpas.

Dvaro ūkis atviras lankymui visus metus. Valgytojai gali dalyvauti pažintinėse ekskursijose po ūkį ir produktų degustacijose. Čia Lietuvoje plačiausias viename ūkyje ekologiškai išaugintų ir rankomis pagamintų produktų pasirinkimas. Jie natūralūs, sveikatai naudingi ir švelnaus, natūralaus skonio.


Paveldo sodas:

Mišraus plano Ilzenbergo dvaro parkas toks, koks išlikęs iki dabar, buvo sukurtas XIX a. antroje pusėje vaizdingoje, raiškaus reljefo vietoje, tarp Ilgio ir Apvalaso ežerų. Atkuriant parką išsaugota buvusi parko erdvinė struktūra.

Parkas užima 10 ha teritoriją ir yra sudarytas iš dviejų dalių. Pirmoji – tai palyginti taisyklinga stačiakampio formos teritorija šalia rūmų, apribota mažalapių liepų eilėmis ir peizažiškai išsidėsčiusiais vietinių ir introdukuotų medžių rūšių želdiniais. Antroji dalis – natūralaus miško tipo želdiniai.

Didžiausias Ilzenbergo dvaro parke augantis ąžuolas paskelbtas valstybės saugomu gamtos paveldo objektu. Šio galiūno kamieno apimtis – 6,3 m, skersmuo – 2 m, o aukštis – 30,5 m.

„Ilzenbergas“ – tai pirmasis, didžiausias Baltijos šalyse ūkis dvare. Harmonijoje su gamta esančiame ūkyje galima pamatyti ir įsigyti įvairių rūšių natūralaus raugo duonos, naminių paukščių ir jų kiaušinių, ekologiškose ganyklose užaugintų galvijų mėsos, pieno ir jo produktų, tvenkiniuose užaugintos žuvies, tradiciškai puoselėjamo sodo gėrybių, įvairių daržovių, maksimaliai ekologiškose dvaro apylinkėse surinkto bičių medaus, taip pat įvairiausių džiovintų, raugintų ir rūkytų produktų.

Partneriai