Šaukščiaus amatas: sriubai ir košei skanauti

Medžio apdirbimo amatai

Visi mes žinome klausimą „Kur mano didysis šaukštas?“, bet ne kiekvienas žinome šaukšto atsiradimo ir gaminimo istoriją.

Vienas seniausių stalo įrankių pasaulyje

Šaukštas yra vienas seniausių stalo įrankių, o tikslus jo atsiradimo amžius nėra žinomas. Tačiau spėjama, kad tai yra vienas pirmųjų žmogaus naudotų įrankių. Nuo atsiradimo laikų įvairios kultūros gamino juos skirtingais būdais. Jau akmens amžiuje šaukštai daryti iš kaulo, akmens, senovės Egipte – iš medžio, akmens, vėliau – iš dramblio kaulo. Šaukštai naudoti senovės Graikijoje ir Romoje.

Viduramžiais alavinių, vėliau – sidabrinių šaukštų radosi turtingesnių miestiečių namuose. Bažnyčiose jie naudoti kaip liturginiai indai. Metalinių šaukštų gamybai buvo naudojami ir bronzos, geležies, aukso, aliuminio bei vario lydiniai.

Įdomu tai, kad iki XVIII a. europiečiai valgomuosius šaukštus nešiodavosi su savimi. Tai buvo toks pat asmeninis daiktas kaip dabar piniginė ar namų raktai. XVIII a. atsirado įvairią paskirtį turinčių šaukštų, pvz., arbatinių, desertinių, sriubos.

Nepakeičiamas medinis šaukštas

Iki tarpukario lietuvių namuose vyravo mediniai įrankiai. Ne kiekvienas galėjo įsigyti metalinių šaukštų ar jų pasigaminti. Medinius šaukštus dažniausiai žmonės gamindavosi patys ir jie liko nepakeičiami iki pat XX a. vidurio.

Mediniai šaukštai daugiausia gaminti dviem būdais – iš sauso ir žalio medžio. Šaukštų gamybai dažniausiai skobiamos liepos ir klevai. Pagrindiniai įrankiai naudoti drožimui buvo ganėtinai paprasti, tokie patys kaip ir daugeliui kitų drožybos būdu gaminamų rakandų – peiliai ir skaptukai.

Sausajam būdui drožėjas iš pradžių suskaldo liepą į ketvirtines norimo ilgio malkas ir metus jas džiovina. Malkoms sudžiūvus, kirvuku išskaptuojama šaukšto forma, tekinimo staklėmis kruopščiai nušlifuojama, o rankiniu peiliu išgremžiama „galva“. Medis šveičiamas, kol šaukštai pasidaro glotnūs ir kol nelieka pūko.

Skobiant iš žalio medžio, jis nuo dviejų iki trijų valandų yra verdamas sūriame vandenyje arba iššutinamas. Jei ką tik iškirstą šaką imsi tuojau pat skobti, didelė tikimybė, jog šaukštas paprasčiausiai suskils.

Šaukštų gamyba šiais laikais

Gaminant medinius šaukštus svarbiausia užduotis buvo išdrožti jį kuo patogesnį ir glotnesnį. Įdomu, kad skirtingai nei mediniai indai, mediniai šaukštai nebuvo puošiami.

Nuo XX a. pradžios gaminami dekoratyviniai šaukštai, o nuo amžiaus antrosios pusės Lietuvoje pradėti gaminti šaukštai iš įvairių metalo lydinių, dažniausiai nerūdijančio plieno. Po Antrojo pasaulinio karo metaliniais šaukštais ėmė naudotis didesnė dalis gyventojų.

Šaukštus, samčius bei kaušus Lietuvoje gamina 18 sertifikuotų amatininkų. Jie drožiami iš medžio ir gaminami iš metalo lydinių, dažniau yra dekoratyvinės paskirties.

Informacijos šaltiniai

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo