Lietuvos šiaurės vakarų regionas, Žemaitija, garsus senaisiais amatais. Vieno iš jų – akmenskaldystės – edukacinių programų metu galite pasimokyti Kelmės tradicinių amatų centro dirbtuvėse su Valdu Bandza.
Akmenskaldystės amatas iš pradžių turėjo tik praktinį pritaikymą, nes akmuo buvo vertinamas kaip patvari statybinė medžiaga. Vėliau buvo randami su senovės lietuvių religija siejami akmenys, ant kurių buvo kalami įvairūs gamtos ženklai – saulė, mėnulis, žvaigždės, pasagos, žalčiai.
Tobulėjant įrankiams akmens panaudojimo galimybės išaugo: statyti namai, ūkiniai pastatai, bažnyčios, akmeniniai kryžiai. Taip pat iš parinktų natūralios formos neskeltų akmenų pagal medinių paminklų bei skulptūrų pavyzdžius buvo tašomos koplytėles, koplytstulpiai ir skulptūros.
Šis darbas yra sunkus, reikalaujantis kantrybės. Šiomis dienomis tik keli akmens apdirbimo amatininkai tęsia protėvių akmenskaldžių skulptorių patirtį, kaldami skulptūras sodyboms bei miestelių erdvėms puošti.
Atvykite į Žemaitiją susipažinti su senuoju akmenskaldystės amatu. Čia ir vaikas, ir suaugęs sužinos unikalių faktų ir savo rankomis galės pajusti sudėtingą, bet įdomią akmenskaldžio dalią.